Usługi CNC – czym są i jakie mają znaczenie dla przemysłu?

W obecnych czasach w branży przemysłowej liczy się wydajność oraz ograniczenie kosztów produkcyjnych. Z tego powodu wiele prac wykonywanych w sposób manualny, zostało zastąpione w pełni zautomatyzowanymi procesami sterowanymi komputerowo. Tak jest w przypadku usług CNC, które znalazły zastosowanie w wielu branżach, nie tylko w przemyśle, ale także mechanice, produkcji, a nawet medycynie i jubilerstwie.

Usługi CNC – co to znaczy?

W zakres obróbki CNC zalicza się między innymi frezowanie, cięcie, skrawanie, szlifowanie i wiele innych procesów mających na celu nadanie obrabianej części określonego wyglądu. CNC to skrót, pochodzący od angielskiej nazwy Computerized Numerical Control. Oznacza to komputerową kontrolę numeryczną, czyli sterowanie procesami obróbki metali i tworzyw sztucznych z pomocą w pełni zautomatyzowanego systemu. Usługi CNC są więc świadczone nie w sposób manualny, a dzięki zaprogramowanym do tego maszynom, co pozwala uzyskać precyzyjne efekty o dużej powtarzalności. Do jednej z najczęściej wykorzystywanych metod zalicza się frezowanie, które sprawdza się w procesach obróbki materiałów o różnych parametrach technicznych i właściwościach.

Frezowanie CNC – dlaczego jest tak popularne?

W dzisiejszych czasach dostęp do zaawansowanych technologicznie urządzeń sprawił, że właściwie nie ma ograniczeń w uzyskaniu nawet skomplikowanych kształtów obrabianego elementu. Frezowanie CNC jest to metoda polegająca na obróbce skrawaniem, do której wykorzystuje się specjalne frezy o parametrach pasujących do właściwości opracowywanego materiału. Frezowanie polega na użyciu obracających się ostrzy, które ścinają wierzchnią warstwę obrabianej części, aż do uzyskania oczekiwanego efektu, wyglądu, kształtu i wielkości. Frezowanie CNC to metoda w pełni zautomatyzowana, dlatego w przeciwieństwie do technik manualnych wykazuje dużo większych korzyści, takich jak:

  • Oszczędność czasu i pieniędzy – usługi CNC dzięki precyzyjnemu ustawieniu parametrów maszyny obrabiającej, pozwalają ograniczyć zużycie materiału. Określenie i wyliczenie szczegółowych danych umożliwia późniejsze wykorzystanie pozostałego po obróbce materiału. Dodatkowo frezowanie CNC przebiega dużo sprawniej niż manualne obrabianie metalu.
  • Większa precyzja – ze względu na możliwość komputerowego ustawienia parametrów cięcia, frezowanie daje niezwykle precyzyjne wyniki. To pozwala na obróbkę nawet niewielkich elementów, z dużą dokładnością, jakiej nie da się uzyskać przy manualnych technikach obróbki.
  • Uniwersalność – frezowanie CNC to metoda, która może być wykorzystana nie tylko do obróbki metali, ale także innych tworzyw. Sprawdza się w przypadku drewna, szkła, elementów plastikowych i żywicznych, dlatego usługi CNC wykorzystywane są w wielu branżach, nie tylko w przemyśle.

Frezowanie i inne usługi CNC to obecnie standard wykorzystywany w profesjonalnych zakładach obróbki metali. Nowoczesne maszyny pozwalają poprawić tempo pracy oraz zoptymalizować koszty produkcji, szczególnie w przedsiębiorstwach działających na dużą skalę.